Bayi Girişi
  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • French
  • Pусский

Benedetto Castelli
1619’ da Galileo Galilei’ nin öğrencisi olan Benedetto Castelli, modern hidrolik biliminin temel taşlarından biri olan Della Misura dell'Acque Correnti (Akan Su Üzerinde Ölçümler) isimli kitabını yayınladı. Castelli Papalığa bağlı bölgelerde nehirlerin kontolü gibi hidrolik projelerinde Papa’ nın başdanışmanı olarak görev yaptı.


Blaise Pascal
Hidrodinamik akışkanlar ve hidrostatik konularındaki çalışmalarıyla hidrolik akışkanlara ilişkin temel prensipler konusunda çalışmalar yürüttü. İcatları arasında hidrolik preste vardır. Hidrolik pres, büyük bir yüzey üzerine uygulanan küçük bir kuvvetin, sıvıların basıncı iletmesi özelliğine dayanılarak, küçük bir yüzey üzerine büyük bir kuvvet olarak taşınması mantığına dayanır. Yani sıvının herhangi bir noktasına uygulanacak kuvvet sıvının heryerine aynı oranda etki eder (Pascal Kanunu).

1772’ de İngiltere’ nin Cheshire kasabasından John Whitehurstmanuel kontrollü pulsasyon (titreşim) motoru adı verilen ve hidrolik mengenenin öncüsü olan icadını gerçekleştirdi. 1775’ de Oulton, İngiltere’ de yapılan ilk denemede bu motor, suyu yaklaşık 5 metre yukarı taşımayı başarmıştır.

Kaynak:hidrolikdatabank.com